02
Şub

En İyi Çalışma Odası Nasıl Seçilir?

Freelancer meslekler söz konusu olduğunda ofis işlerinin çoğunu evden yapmak zorunda olduğunuz için, öncelikle çalışma odası seçimi yaparken en çok dikkat edilmesi gereken nokta dikkatinizi işinizden başka bir şeye itmeyecek renkler ve mobilyalar tercih etmektir.

Kahverengi, gri ve siyah tonları bu iş için en uygun renkler olmakla birlikte, çalışma masanızın birçok işlevi olması da masa başındaki işlerinizi kolaylaştıracak ufak bir detaydır. Birden çok çekmecesi olan masalar tercih edilirse eğer, masa başından kalkmadan daha aktif ve verimli bir şekilde görevler tamamlanabilir.

 

Ayrıca iyi bir çalışma masasının geniş de olması gerekmektedir. Geniş masalar, dar masalara göre daha fazla kağıt işi yapmaya imkan tanır. Üstelik geniş çalışma masaları, dar çalışma masalarına göre daha büyük bilgisayarları taşıyabilir ve birden çok monitöre ihtiyaç duyulan tasarım, yönetim gibi mesleklerde bu, en çok aranan özelliktir. Çalışma odanızı oluştururken en büyük yeri masanıza ayırmanız esastır.

 

Çalışma Odası En Önemli Detay

Creative bir meslek ile uğraşıyorsanız sıra mobilyaya gelmeden önce bazı altın detayları kavramanız gerekmektedir. İşte o püf noktaları arasındaki en önemli detay;

Aydınlatma

Profesyonel olarak illüstrasyon ile uğraşıyorsanız ya da benzer fotoğraf düzenleme işleri ile alakalı bir mesleğiniz varsa eğer, sizin için en önemli şey ilham verici bir ortam olmalıdır. Bu yüzden daha aydınlık bir çalışma odası sizlerin ilhamını artıracak şüphesiz en büyük detaydır. Ayrıca sarı ışığı, beyaz ışıktan daha fazla tercih etmelisiniz. Evinizde en çok zaman harcayacağınız yerlerin belki de başında gelen çalışma odası için sarı ışık hayati değer taşır.

Çünkü beyaz ışık gözü sarı ışığa göre daha fazla yorar ve bilgisayar başında olmasanız bile, akşam vakitlerinde herhangi bir belge okurken gözleriniz çabuk yorulur, göz tansiyonunuz buna oranla artıp baş ağrısı yapabilir. Sarı ışıkta yoğun çalışma şartlarında dayanabilme gücü, beyaz ışığa göre %75 daha fazladır ve en verimli çalışma saatleri için sarı ışık, tercih edilmesi gereken en önemli aydınlatma seçeneğidir.