14
Şub

Koltuk Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İskeleti sağlamlığı, ev için uygun boyutlarda olması, kumaş rengi ve deseni, kullandığınız alana göre kumaş yapısı ve fiyatı önemli detaylardır.

Aldığınız kolduk takımını uzun soluklu kullanmak için nelere dikkat etmeliyiz dediğimizde karşımıza bizde beş ana başlık çıkar. Bunlar bizce ileride pişman olmamanız için önemli. Güzel bir koltuk takımı evin neşesini yerine getirecek ve sizi mutlu edecektir.

1- Koltuk takımı almak isteyenlerin ilk dikkat etmeleri gereken unsur bizce iskeletin yapısı ve kullanılan ağaç.

Profil sunta veya kavak ağaçları kuruduklarında çok kırılganlaşırlar ve bunların kırılmama ihtimali yoktur. Bunun yerine gürgen ve kayın ağaçlarından yapılmış koltuk takımlarını tercih ederseniz daha esnek olduğundan kırılmayacak ve sizi yıllar boyu yarı yolda bırakmayacaktır.

2- İkinci etken kullanılan süngerin kalitesidir, ağır süngerler daha zor dağılır ve bütünlüğünü korur.

Bir tüketici olarak bunları araştırmanız tabii zor ama bunun bir kolay yolu var. Alacağınız ürünün garanti süresi ne kadar uzun olursa üretici ürettiği ürüne o kadar güveniyor demektir. Bunlar dışında firmanın lojistik ve satış sonrası desteği de önemlidir. Zira 100 yıl garantisi olan ürünün satıcısına ulaşamadıktan sonra garantisi olması hiçbir şey ifade etmez.

3- Mobilya almadan önce odanızın ölçüsünü alın

Odanızın ölçülerine uymayan bir koltuk takımını almanız size hiçbir şey kazandırmaz. Aksine o odaya girmek dâhi istemezsiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşıp sıkıntı çekmemek için mobilya bakmaya gitmeden önce odanızda mobilya koyacağınız yerin ölçülerini bir kağıda yazıp yanınızda bulundurun.

4-  Kumaş seçimini kullanım alanına göre yapınız

Günümüzde tercih edilen kumaşlar nano teknoloji, leke tutmayan kumaşlardır. Bunlar hem silinebilir, hem de leke tutmazlar.

kolyuk takımlarında kadife, şönil, goblen gibi kumaşları kullanmanızı öneririz. Bu kumaş türlerinde leke tutmayan kumaşlara oranla renk çeşitliliği daha fazladır.

5- Parlak renk almamaya özen gösterin

Çok parlak ürünler yerine ipek ve mat renkler temizleme ve uzun süreli kullanım açısından daha verimlidir. Parlak renkler, mat renklere oranla çizikleri daha çok gösterir ve parlaklıklarını yitirirler.