30
Kas

KÖŞE TAKIMI ALIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 ŞEY

Metrin-kose-koltukKöşe takımları mobilya seçenekleri içerisinde en çok tercih edilen ve en kullanışlı ürünlerdendir. Bu nedenle birçok mobilya firması farklı tasarım ve modellerde, farklı renklerde ürünler üretmektedir. Kişisel tercihlere, zevklere ve odaların durumuna göre hemen hemen tüm seçenekler düşünülerek yapılan farklı modeller mevcuttur. Bu modeller arasında tercih yapılırken nelere dikkat edilmeli? Köşe takımı alırken neler göz önünde bulundurulmalı? Kısacası köşe takımı alıp pişman olmamak için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Odanın Alanı ve Ölçüler
1. Öncelikle köşe takımını koyacağınız odanın veya salonun alanı, mimari yapısı buna müsait mi buna karar vermelisiniz. Çünkü birçok salonda yemek masası ve yemek odası birlikte kullanıldığından kolonlar, çıkıntılar olabilir. Eğer böyle bir salona sahipseniz köşe takımı sizin için ideal olmayabilir.
2. Köşe takımları ölçülerinin odalarınızın ölçülerine uygun olmalı. Aksi halde kullanılan odanı kullanımı ve tasarımı hiç hoş durmayacaktır. “Köşe takımı ölçüleri ile odanızın ölçülerini birbiri ile karşılaştırarak modeli seçmeniz pişman olmamanızı sağlayacaktır.
3. Köşe takımı alırken ayrıca işlevi ve tarzına dikkat etmek gerekir. Zaman zaman kullanımı, temizleme özellikleri, bazası ve yatak olma özellikleri işlevsel açıdan önem kazandırmaktadır. Ancak köşe takımının bir de tarzı ve sizi yansıtan ambiyansı olmalıdır.
4. Odanızın duvar boyasının renkleri ve diğer mobilya aksesuarları ile uyumlu olması gerekir. Fiyatı ve modeli uygun olsa da çok uyumsuz bir köşe takımı size pişmanlık yaratabilir.
5. Köşe takımının köşesinin sizi yansıtması gerekir. Yapboz, tasarım köşe, avangart köşe, kırlentili köşe ve fonksiyonel köşeden biri sizin için idealdir. Örneğin, belinizi ve rahatınızı düşünürseniz kırlentili, bel yastıklı modeller sizin için daha idealdir.

Rahat ve Huzurlu
Köşe takımları alırken rahatınızın ve huzurunuzun yansıttığını unutmayın. Günün tüm yorgunluğunu sizden alarak, sizi dinlendiren, sakinleştiren bir köşe takımını seçmelisiniz. Köşe takımı alırken dikkat edilmesi gereken bu özellikler yanında ayrıca ekonomik boyutta son derece önemlidir. Köşe takımı pahalı ve kaliteli ürünlerde rahatınızı sağlayamayabilirsiniz. Ancak nispeten daha ucuz ve daha az kalitedeki bir ürün, modeli ve fiyatı ile sizlere evinizde, rahat, huzurlu ve dingin bir ortam sağlayabilir.