22
Şub

Mobilya Nedir?

Mobilya Nedir?

Yemek yemekte, oturmakta, yatmakta veya çalışmakta, hatta yerlerin döşenmesinde de kullanılabilen eşyalara genel olarak Mobilya adı verilir. Mobilya kelime anlamı olarak, kullanılan yerlerin dekore edilmesinde veya değişik amaçlarda donatılmasında kullanılan eşyalar anlamına gelir.

Bunlar üretildikleri malzemelere göre sınıflandırılır Ağaç Mobilya, oturmak, çalışmak, yatmak veya yemek yemek gibi işlerin daha kolay ve rahat yapılmasında kullanılır. Ürünlerin çoğu masif ağaçlardan veya gösterişli yongalı tabaka ağaçlardan yapılırlar. Taşınabilir ve sabit türleri vardır.

Antika Mobilya

Geçmiş dönemlerde üretilmiş, ana görsellerinde değişiklik olmayan ve belli ekoller de sınıflandırılan mobilya türleridir.

Grup Mobilya

Birbirine benzeyen yapıdaki ve görünüşteki tasarımların bir araya getirilerek, yan yana ya da üst üste konularak tasarlanan belli sistem içinde yerleştirilen mobilya türleridir.

İskelet Mobilya

Bunlar oturma gruplarıdır. Bu mobilyaların Taşıyıcı malzemeleri masif ağaçlardan yapılır. Sallanan koltuk, kanepe, sandalye gibi türleri mevcuttur.

Modern Mobilya

Genelde düz hatlardan meydana gelirler. Modern hayatın standartlarına göre değişiklik gösterebilirler. Belirli moda konularını takip ederler ve antika mobilyalar bu sınıfın içine girmezler.

Stil Mobilyalar

Antika mobilyadan farklı olarak teknolojiden ve modernleşmeden faydalanılarak geleceğin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup üretilen mobilya türleridir.

Yatak Mobilya

Boyut ve şekilleri insanların rahatlığına ve sağlığına özen göstererek yapılan plastik malzemelerden yapılırlar. Belirli standartlara uygun olarak üretilirler

Taklit Mobilya

Antika mobilyaların özelliklerini barındırırlar ve birebir taklit olarak üretilirler. Oturma mobilyası boyut ve şekilleri yatak mobilyalar gibi vücut ölçülerine uygun ve rahat olur. Oturduğunuz yüzey esnek malzemelerden üretilir. Mobilya kelimesi geçtiğinde akla gelen ilk kelime ahşaptır. Örneğin; masa, dolap, komidin, kitaplık, okul sırası gibi ürünlerde ahşap kullanılır. Günümüz teknolojisinde mobilya üretirken Çelik alüminyum cam plastik gibi kompozit malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Bu şekilde sağlamlık ve uzun ömürlülük açısından Verim yakalanmıştır. Ancak insanların doğadan kopanmaması sebebiyle ahşap malzemeler bunlara oranla daha çok tercih edilir.

Mobilya Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyacınız olan mobilya uzun ömürlü ve kullanışlı olmalıdır. Bundan dolayı mobilya satın alırken bu ürünler hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bu bilgileri edinmenin yolları internetten araştırmak veya mağaza gezmek olabilir. Dış görünüşü baz alınarak aldığınız bir mobilya rahat veya uygun fiyatlı olmayabilir. Diğer bir tarafta rahat ve uygun fiyatlı bulduğunuz mobilya’nın görünüşünden memnun kalmayabilirsiniz. Bu sebepten ötürü dış görünüş her şey değildir.

Kullanma Şeklini Kontrol Etmelisiniz

Kapladığı alan, fiyat, rahatlık, ürüne verilen garanti süresi, bakım masraflarını ön planda tutarak iyi bir seçim yapmalısınız. Ürününüzün kullanma kılavuzunu okuyarak bu bilgilere sahip olabilirsiniz.

Alacağınız Mobilya’nın Yapımında Kullanılan Ağacın Türünü Araştırın

Sağlam bir ağaç yıllar boyu sizi üzmeyebilir. Birleştirme yerlerinin sağlamlığı, cilasının düzgünlüğü mobilya alırken karar vermenin önemli faktörlerindendir. Bunlar haricinde alacağınız Mobilya’nın yapıldığı kumaş kolay yanmayan, terletmeyen ve temizlemesi kolay olan kumaş türlerinden olmalıdır. Alacağınız ürünün teslim masraflarının fiyatın içinde olup olmadığını daha önceden öğrenmeniz gerekir. Tüm özellikleri göz önünde bulundurarak bütçenize en uygun, isteklerinizi karşılayabilecek ürünleri tercih etmenizi öneririz.

Mobilyanın Hayatımızdaki Yeri

İnsanlar yaşamları boyunca çeşitli alanlarda bulunmaktadırlar. Bu adamlar yapıldıkları amaca uygun hizmet vermek zorundadırlar. Gerekli Konfor düzeyini sağlayamayan mekanlar gerekli verimi hiçbir zaman sağlamayacaktır. Mekanın ışık, ısı, renk, koku benzeri etkenlerden kaynaklanan sorunlarını çözün ve belirli bir denge içinde dekore edin. Duvar, kolon, kapı, pencere benzeri binanın yapılışında bulunan değiştirilemeyecek özellikler göz önünde bulundurulmadığı takdirde çeşitli sıkışıklık ve kullanım alanlarında darlıklar meydana gelir. Bunlar hiçbir zaman olumlu bir intiba bırakmayacaktır. Bir alanı tasarlarken yaşanabilir olmasını, olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirmek gerekir. Günümüz yapılarında mekanlar, içinde geçecek olaylara göre sınıflandırılmıştır. Yemek odası, yatak odası, oturma odası, çocuk odası veya salon gibi yerler amaçlarına göre isimlendirilir ve gerek boyutları gerek tasarımları olsun buna göre yapılır. Örnek vermek gerekirse; dinlenme yapacağınız bir yerde rahat oturacağınız ve ayaklarınızı uzatabileceğiniz genişlikte alanlar olması gerekir. Oturduğunuz yüzey kan dolaşımını kolaylaştıracak şekilde yumuşak olmalıdır. Omurga basıncını azaltmak için sırtı bir yere yaslamak ve kolun bir yere dayanmasını sağlamak gerekir. Omurga basıncını azaltmak da dinlenmenizde faydalı olacaktır